“Prices aren’t making it easy”, covers at least a decade I am not looking forward to. I wager that a $65 Xbox controller will become a $200 item in a couple of years.
Our produce and ingredients suck here in the US. It’s all devoid of nutrition and usually gamed to look better than it actually is. Lots of things taste funny to me, and if it’s not flavorless, it tastes like chemicals or metal. There’s simply no regulation or oversight. Our soil practices also are only viable for approximately 60 more harvests.
When I have food that is grown or produced locally (and ethically) or food that is imported from Europe or even Canada, the difference is stark — I feel like I can actually digest and the flavor is night and day.
Three cans of hoppin johns beans, one can of chilli beans, 1 oz can of tomato sauce, 1/2 lb ground beef several onions sliced, garlic. About $20-25 for this and if makes 5-6 meals.
People in comments saying to cook for yourself. I do cook for myself but geez grocery prices aren’t making it easy.
I’m not sure what your reasoning is here.
Grocery prices aren’t making it easy, so buy from restaurants that are even more expensive?
“Prices aren’t making it easy”, covers at least a decade I am not looking forward to. I wager that a $65 Xbox controller will become a $200 item in a couple of years.
I cook for myself and it’s still not good
Our produce and ingredients suck here in the US. It’s all devoid of nutrition and usually gamed to look better than it actually is. Lots of things taste funny to me, and if it’s not flavorless, it tastes like chemicals or metal. There’s simply no regulation or oversight. Our soil practices also are only viable for approximately 60 more harvests.
When I have food that is grown or produced locally (and ethically) or food that is imported from Europe or even Canada, the difference is stark — I feel like I can actually digest and the flavor is night and day.
Three cans of hoppin johns beans, one can of chilli beans, 1 oz can of tomato sauce, 1/2 lb ground beef several onions sliced, garlic. About $20-25 for this and if makes 5-6 meals.